Czy warto skorzystać z auta zastępczego?

Auto zastępcze może okazać się wybawieniem dla kierowców, którym przytrafił się nieszczęśliwy wypadek. Jeśli w stłuczce ucierpiał Twój pojazd, na pewno zastanawiasz się, co zrobić w kolejnych krokach. Jedną z popularnych opcji jest wynajem auta zastępczego. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? O jakich zasadach trzeba wówczas pamiętać? Wyjaśniamy.

Kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?

Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu kierowcy, który uległ wypadkowi nie ze swojej winy. Niezależnie od tego, czy porusza się pojazdem w celach prywatnych, czy zawodowych – taka „rekompensata” stanowi obecnie standard.

Co więcej, w przypadku, gdy ubezpieczyciel nie chce zwrócić wydatku za wynajem auta zastępczego, można złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczonych.

 

Na jakiej podstawie można ubiegać się o auto zastępcze?


Warto wyjaśnić jedną rzecz: nie otrzymuje się środków finansowych na samochód zastępczy, ale rekompensatę zwrotną za ten wynajem. Co to oznacza w praktyce? Otóż utrata możliwości korzystania z pojazdu sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Jeśli jednak poszkodowany utracił możliwość korzystania z pojazdu wskutek czynu niedozwolonego, może wynająć pojazd zastępczy o zasadniczo podobnej klasie po stawce rynkowej. Wówczas taki wydatek będzie określany jako „celowy” i „ekonomicznie uzasadniony”.

 

Prawo do samochodu zastępczego obowiązuje nawet w przypadku dostępu do alternatywnej metody dojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli w bliskim otoczeniu poszkodowanego znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, nie ma to znaczenia.

 

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wynajęcie droższego samochodu (w porównaniu z dotychczasowym, który stanowił własność kierowcy) lub na dłuższy czas niż przewidywany okres naprawy uszkodzonego auta, może być zakwestionowane.

 

Gdzie można wypożyczyć auto zastępcze?


Auto zastępcze można wynająć w każdej profesjonalnej wypożyczalni pojazdów. Decyzja należy do poszkodowanego. Na rynku coraz więcej przedsiębiorstw oferuje opcję wypożyczenia auta zastępczego opłacanego z OC sprawcy.

Zasady wynajmu takiego pojazdu są takie same jak przy standardowej usłudze wypożyczenia krótkoterminowego. Jeśli poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą i wykorzystuje samochód w celach zarobkowych, konieczny będzie dokument poświadczający wpis do ewidencji lub odpis z KRS.

 

Add a Comment